Очистимо планету у једном дану или бар покушајмо да направимо разлику!
Светски дан чишћења има за циљ да уједини људе широм света тако што ће свако добити прилику да уради нешто добро за своју околину.
Након данашњег дана, више нећете седети код куће и питати се шта можете да урадите, јер ћете бити заузети чишћењем.
Ова дивна иницијатива је покренута 2008. године у Естонији, када се окупило чак 50.000 људи да очисти читаву државу за само пет сати. То је инспирисало људе широм света да наставе ову акцију популарно названу „једна држава – један дан”.
Светски дан чишћења се организује од стране глобалне организације Let’s do it world, која броји 150 земаља. Свака земља има свог представника или групу људи који воде акцију, обавештавају и траже волонтере. Ту спадају еколози, разне организације и жене које се боре против друштвених ограничења.
Циљеви којима се воде ови мотивисани људи су:
- Кооперација – удруживање снага свих оних који сматрају да смећу није место у природи;
- Позитивност – траже се решења, не упире се прстом на проблеме;
- Вођство – свако може бити лидер и треба радити на оснаживању младих и пружати им подршку да то и постану;
- Технологија – као помоћ у решавању проблема и
- Забава – док радимо, можемо и да се притом забавимо.
А сада погледајмо на које све начине можете учествовати и допринети овој светској акцији:
- Групно чишћење – организована група добровољаца, са свим мерама заштите од корона вируса;
- Индивидуална чишћења – очистимо ближу околину сами или уз помоћ некога из породице;
- Дигитална чишћења – уколико у вашој земљи нису дозвољена окупљања или је активно стање карантина, свеједно можете допринети тиме што ћете очистити простор на свом телефону, компјутеру, ослободити се сувишних фајлова и видеа.
- Одличан начин да спречите загађење околине од опушака цигарета је тиме што ћете опоменути пријатеља да их не оставља на улици или му купити врећицу направљену за одлагање опушака.
- Мапирајте смеће у својој околини, тако што ћете сваки пут када видите негде отпад, убацити локацију на мапу апликације Trash out.
Каже се у народу да је потребно читаво село да би се одгајило дете. Зашто онда не бисмо наш град и државу посматрали као члана породице коме треба помоћ да би израсло у доброг човека?