Прошло је само два дана од када смо славили светски дан лавова, а сада је ред на слонове!
Почевши од 2012. године, 12. август обележавају многе земље широм света са подршком од стране преко 65 организација.
Зашто?
И афрички и азијски слон спадају у угрожене врсте. Према последњим подацима, сматра се да је азијских слонова око 400 000, а афричких 40 000, мада многи сматрају да су и ови бројеви нереални. Ако се овако настави, верује се да ће они апсолутно нестати за 12 година!
Како је до овога дошло?
Потражња за слоновачом, која је највиша у Кини, довела је до илегалног лова на афричке и азијске слонове. На пример, један од највећих слонова на свету, Сатао, недавно је убијен због својих фасцинантних кљова. Још једног познатог кенијског слона такође су убили ловци због вредности слоноваче која сада премашује вредност злата. Слонови су такође тражени због меса, коже и делова тела.
Губитак станишта
Дефорестација и агрикултура довеле су до губитка станишта, нарочито за азијске слонове. Фрагментација станишта ствара изолацију, што отежава парење и олакшава ловцима постављање замки. Такође, недостатак закона који се односе на негу и лечење слонова у зоолошким вртовима, циркусима и туризму често доводи до њиховог злостављања.
Многе познате личности се залажу за заштиту слонова, као што су Леонардо ДиКаприо и Алек Болдвин, као и политичари Барак Обама и Хилари Клинтон.
Шта ја могу да урадим?
4 начина да помогнете слоновима (а да практично ништа не урадите!):
- Не подржавајте туризам са слоновима, односно места на која се иде да би се јахали слонови
- Не подржавајте места на којима се експлоатишу слонови у сврхе забаве, као што су циркуси
- Не купујте производе од слоноваче, слоново месо или делове тела
- Не уништавајте њихово природно станиште
А на линку испод можете да потпишете и петицију:
http://worldelephantday.org