Шта је геотермална енергија?
Геотермална енергија је енергија која настаје природним лаганим распадањем радиоактивних елемената као што су уран, торијум и калијум који се налазе у унутрашњости Земље. Акумулира се у флуидима и стенама у Земљиној кори на различитим дубинама и ретко излази на површину. До површине Земље долази путем воде или паре.
Геотермални извори се деле према:
- Врсти геотермалног лежишта и напајању:
- извори са природним уласком и изласком – врелом или извором воде
- извори са природним уласком и вештачким изласком воде кроз бушотину
- изворе са вештачким уласком и изласком воде – бушотине
Карактеристика геотермалних лежишта је његова дубина, даљина и опсег, као и својства стена, салинитет и геохемија флуида која се налазе у лежишту, а такође и температуре, прозорност и пропустљивост стена. Разлика између геотермалног лежишта и геотермалне резерве је у фактору економске исплативости црпљења извора.
- температури геотермалних медија:
- нискотемпературни (горња граница 90-150 оС)
- средњетемпературни (90-225 оС)
- високотемпературни (доња граница 150-225 оС)
- субгеотермални (подземне воде температуре до 30 оС)
- хидролошким и термодинамичким својствима:
- извори топле и вруће воде – гејзири
- вруће и суве стене – магма
- лежишта гасова и воде под високим притиском
- извори суве водене паре
Геотермална енергија се може користити у различите сврхе. Неке од њих су производња електричне енергије у геотермалним електранама, у топлотним пумпама за грејање и хлађење, топлификацији насељених места, грејање стакленика, као и за производњу папира, пастеризацију млека, у базенима за пливање, у процесу сушења дрвета и вуне, планском сточарству и др.
Предности коришћења геотермалне енергије су:
- сигурна је и чиста за средину
- неисцрпна је
- могућа је вишенаменска употреба
- након изградње енергија је готово бесплатна
- геотермалне електране не користе другу енергију за окретање пумпи осим сопствене енергије и не заузимају велики простор
- експлоатација није условљена добом године или дана као ни метеоролошким условима
- смањује се коришћење фосилних горива њеним коришћењем
Ограничења коришћења геотермалне енергије су:
- доступност локације за експлоатацију и састав стена
- велика почетна инвестиција као и трошкови одржавања
- положај, дубина, температура и проценат воде у потенцијалном геотермалном изворишту
- присуство минерала који отежавају експлоатацију и опасних гасова као што је H2S
Шта су топлотне пумпе?
Један од најчешћих видова искоришћења геотермалне енергије су топлотне пумпе. Топлотне пумпе су уређаји помоћу којих се топлотна енергија из једног окружења преноси у друго.
Принцип рада је такав да течан гас долази у испаривач где у контакту са спољним температурама долази до његовог испаравања. Након тога у виду гаса долази до компресора који га сабија и тиме га загрева на температури до 65 оС. Гас даље одлази у кондензатор где поново постаје течан и преко измењивача предаје топлоту води за грејање, а затим прелази у експанзиони вентил и циклус почиње испочетка.
Ефикасност ових пумпи се огледа у уштеди енергије која се односи на спречавање расипања енергије, затим у енергетској ефикасности која се односи на употребу технологије за чији је рад потребно мање енергије.
Предност је у уштеди чак и до 75% средстава у односу на конвенционалне грејне системе попут електро котлова и ТА пећи зато што преузимају 75% бесплатне енергије из окружења. 25% је остављено за коришћење електричне енергије која је неопходна како би се енергија из једног окружења пребацила у друго. Такође, није неопходно издвајати додатан новац за изградњу димњака и резервоара, а нема испуштања угљен-диоксида у ваздух.
Геотермална енергија у Србији?
Србија према неким подацима има чак 360 изворишта термалних и термоминералних вода. Она има значајне хидрогеолошке и геотермалне ресурсе у односу на просечне вредности у Европи. Србија у бројкама предњачи јер топлота која избија на површину Земље, износи више од 100 mW/m2. За разлику од тога, европски потенцијал је до 60 mW/m2.
Овај потенцијал није довољно искоришћен у праве сврхе, већ се користи у терапеутске сврхе у бројним термалним бањама и спортско-рекреативним центрима на неефикасан и нерационалан начин. Добро је понекад се угледати на друге државе, за наше добро. У овом случају би то могли бити Исланд и Салвадор који више од 25% укупне електричне енергије производе у геотермалним постројењима. Ту су и друге земље као што су САД, Немачка, Италија, Француска, Нови Зеланд и друге.
Природа нам нуди бројна решења за здравији и чистији живот. На нама је да то искористимо на прави начин. Ако не искористимо, можемо их изгубити.
Литература: http://www.zelenaenergija.pks.rs/