Биодиверзитет (биолошка разноликост) се најчешће доживљава само као широк спектар различитих микроорганизама, биљних и животињских врста, али он укључује и генетичке разлике унутар сваке врсте и разноликости екосистема који су домаћини различитих облика интеракција међу својим члановима.
Уједињене нације 20 година обележавају 22. мај као Међународни дан биодиверзитета и можемо приметити да је сада свест о биолошкој разноликости као глобалном добру од огромне вредности за будуће генерације израженија, али и даље се број врста значајно смањује одређеним људским активностима.
На прошлогодишњој конференцији „Планета на издисају” смо од проф. др Јозефа Сетелеа, руководиоца истраживања IPBES-a сазнали да је 75% површине копна значајно измењено, 66% океана значајно оштећено и више од 85% мочварних подручја заувек изгубљено, као и да је у току најинтензивније одумирање природе и нестајање дивљих врста од настанка човека.
Тема овогодишњег Међународног дана биодиверзитета је „Решење је у природи” и обухвата три различита аспекта – промоција знања и науке, подизање свести о важности биодиверзитета и позив на акцију. Овогодишња тема наглашава наду, солидарност и важност заједничког рада на свим нивоима како бисмо изградили будућност која подразумева живот у складу са природом.
Ово је година размишљања и преиспитивања и година у којој смо у прилици да више него икада покажемо снажну вољу за глобалним оквиром који ће „савити кривуљу“ губитка биодиверзитета у корист цилокупног живог света на Земљи. Ово је година завршетка Деценије биодиверзитета (2011-2020) и добар моменат за доношење закључака. Следеће године се отварају нова поглавља бриге о биодиверзитету – Деценија обнове екосистема и Деценија океанологије за одрживи развој, а чека нас и нови самит УН о биодиверзитету, како би се истакла хитност деловања на највишим нивоима у знак подршке глобалном оквиру за период након 2020. године.