Danas je svetski dan tigrova. Obeležava se svake godine od 2010. kada je prvi put proglašen na samitu u Sankt Petersburgu.
Tigar je jedna od četiri vrste „velikih mačaka“, ujedno i najveća mačka na svetu. Vrhunski je predator, a u brojnim istorijskim mitovima istočnjačkih zemalja tigar se smatra kraljem svih zveri. Bengalski tigar je najpoznatija podvrsta i sačinjava približno 80% ukupne populacije. Još neke podvrste su sumatranski, sibirski i južnokineski tigar dok su podvrste indokineskog, javanskog, kaspijskog i balijskog proglašene kao izumrle.







Svetski dan tigrova takođe je posvećen i podizanju svesti o trenutnom stanju ove vrste u prirodi. Tigrovi su nekada šetali čitavim azijskim kontinentom, ali kao posledica ljudske ekspanzije danas se njihov boroj umanjio za čak 96%. S obzirom da je došlo do velike degradacije i gubitka njihovog prirodnog staništa, oni sada preživljavaju u malim, izolovanim delovima šuma gde su na meti lovokradica i gde se javljaju problemi sa pronalaskom partnera sa kojim nisu u srodstvu. Apsolutno sve podvrste tigrova su klasifikovane kao ugrožene ili kritično ugrožene od strane Internacionalne unije za očuvanje prirode (IUCN). Danas u svetu živi samo oko 3600 tigrova!
Podvrsta indokineskog tigra u Kambodži je nedavno proglašena kao funkcionalno izumrla pa se ova zemlja, radi očuvanja tigrova u regionu, uključila u akcijski plan za tigrove Kambodže kao deo „Th2“ globalne inicijative, sa ciljem da se udvostruči broj tigrova širom sveta do 2022. godine. Za sada postoje dva potencijalna lokaliteta u kojima bi tigrovi mogli biti reintrodukovani (veštačko vraćanje ugroženih životinjskih ili biljnih vrsta na njihova prirodna staništa sa kojih su iščezle) i za koje se smatra da su idealni za njihov život i opstanak, a to je prostor kišnih šuma Kardamom, Hoan Kong i istočna ravnica mesta Mondulkiri. Alijansa za zaštitu šuma i divljih životinja, čija su ulaganja zaslužna za pokretanje ove akcije, sarađuje sa svim zainteresovanim stranama – vladom, zajednicom i stručnjacima kako bi unapredila plan za povratak tigrova.

Mnoge poznate organizacije za životinje kao što su WWF (World Wildlife Fund), IFAC (International Federation of Accountants) i Smithsonian Institute obeležavaju ovaj dan, ali se i kroz različite aktivnosti u toku cele godine trude da spreče nestanak prugastih mačaka.
Na globalnom nivou stanje tigrova je, sa punim pravom, goruća tema, a mi smo na ivici da izgubimo ovu prelepu i dragocenu vrstu.
Leave a Reply