Прошле године, свет је обележио 60 година од издавања књиге која је многима отворила очи о штетности супстанци које је хемијска индустрија представљала као сасвим безбедне, која је инспирисала глобални покрет за заштиту животне средине и која је, нажалост, и данас актуелна као и те 1962. године. Реч је о књизи „Тихо пролеће“ ауторке Рејчел Карсон (”Silent Spring“, Rachel Carson).
Рејчел Карсон је рођена 1907. године у Пенсилванији, САД. Као марински биолог и велики заљубљеник у природу, након академске каријере се запошљава у Канцеларији за рибарство, где спаја своје знање са даром за писање и ствара брошуре и материјал за радио емисије о животној средини. Убрзо се озбиљније посвећује писању и објављује неколико књига, од којих је „Море око нас“ (”The Sea Around Us”) освојила бројне књижевне награде, док је документарни филм снимљен о њој освојио награду Оскар.

Године 1957. Рејчел су замолили пријатељи, из Националног удружења орнитолога, да истражи утицај инсектицида ДДТ и других пестицида на живи свет. ДДТ се почео користити током Другог светског рата као заштита од маларије и тифуса, а по завршетку рата своју примену је нашао у пољопривреди. Хемијска индустрија је обећавала апсолутну нешкодљивост овог производа, те је и данас запамћена чувена реклама ”DDT is good for me!“ („ДДТ је добар за мене!“). Међутим, сазнања из литературе и интервјуа са научном заједницом Рејчел Карсон је најпре обликовала у серијал који објављује магазин The New Yorker, а потом и у књигу симболичног назива „Тихо пролеће“.

Књига говори о бројним штетним ефектима које пестициди имају на животну средину, тј. на организме који нису „циљни“, те Карсон наводи да би им стога више одговарао назив биоциди. Посебно наглашава утицај ДДТ-а на птице, прогнозирајући да нас очекују године без песме птица уколико нешто не променимо. Књига такође наводи и штетне ефекте по људе, пре свега карциногеност и генотоксичност ДДТ-а, који се јако дуго задржава у животној средини. Карсон оштро критикује индустрију да обмањује јавност, а званичнике да прихватају тврдње произвођача без имало критике.
Једна од најснажнијих порука које „Тихо пролеће“ носи је да људска врста треба овладати собом и својим апетитима како би била равноправан део природе, уместо што покушава да њоме овлада.

Иако је „Тихо пролеће“ дочекано са одушевљењем у научним и активистичким круговима, хемијска индустрија и део званичника су је дочекали „на нож“. Индустрија је кренула у контранапад, називајући Рејчел Карсон узбуњивачем који покушава да заустави научни напредак.
Напади су били и личне природе. Линда Лир у биографији „Рејчел Карсон: Сведок природе“ (”Rachel Carson: Witness for Nature“) наводи да је Езра Тафт Бенсон, амерички секретар за пољопривреду, окарактерисао Карсон као „вероватно комунисту“ и питао се „зашто би уседелица без деце бринула о генетици“.
Ипак, председник Кенеди наређује истрагу која води строжој регулативи за употребу пестицида, те се 1972. године ДДТ забрањује у САД, а 2004. и у читавом свету, осим за контролу комараца који преносе маларију.
Нажалост, Рејчел Карсон није доживела да види утицај своје књиге. Умрла је од карцинома дојке 1964. године.
Иако је ДДТ забрањен, борба коју је Рејчел Карсон започела се наставља. Према „Атласу пестицида” објављеном 2022. године, светска продаја пестицида се удвостручила у последњих 20 година. Истовремено, опстанак пчела, као и више од трећине врста осоликих мува, које су нам неопходне као опрашивачи, је такође угрожен, између осталог, и због употребе инсектицида, као што су неоникотиноиди. Из ових разлога, многа светска удружења покрећу иницијативе према законодавцима којима траже напуштање синтетичких пестицида, мере за обнову биодиверзитета и подршку за пољопривреднике у транзицији ка агроекологији.
„Тихо пролеће” није само књига о ДДТ-у, него и књига о природи, која је нежна, али истовремено отпорна и способна узвратити ударац на неочекиване начине, и у којој ништа не постоји само, тако ни човек.
Али човек је део природе, и његов рат против природе
је неизбежно рат против самога себе.
Рејчел Карсон
equilibrado estatico
Equipos de balanceo: fundamental para el operación fluido y productivo de las maquinarias.
En el entorno de la innovación avanzada, donde la efectividad y la fiabilidad del aparato son de suma importancia, los sistemas de balanceo tienen un rol crucial. Estos dispositivos especializados están creados para ajustar y regular partes rotativas, ya sea en maquinaria industrial, medios de transporte de traslado o incluso en equipos de uso diario.
Para los técnicos en soporte de equipos y los profesionales, utilizar con aparatos de ajuste es importante para proteger el rendimiento suave y fiable de cualquier mecanismo dinámico. Gracias a estas alternativas innovadoras sofisticadas, es posible disminuir considerablemente las oscilaciones, el estruendo y la esfuerzo sobre los soportes, extendiendo la duración de piezas importantes.
También importante es el tarea que tienen los aparatos de equilibrado en la servicio al consumidor. El asistencia experto y el mantenimiento continuo empleando estos sistemas posibilitan brindar prestaciones de óptima nivel, elevando la contento de los clientes.
Para los titulares de empresas, la inversión en estaciones de ajuste y detectores puede ser fundamental para aumentar la efectividad y eficiencia de sus equipos. Esto es particularmente importante para los empresarios que dirigen reducidas y modestas organizaciones, donde cada elemento es relevante.
Por otro lado, los dispositivos de calibración tienen una vasta implementación en el ámbito de la prevención y el control de calidad. Posibilitan encontrar posibles errores, impidiendo mantenimientos costosas y daños a los dispositivos. Incluso, los información generados de estos dispositivos pueden emplearse para optimizar métodos y incrementar la reconocimiento en plataformas de exploración.
Las zonas de uso de los dispositivos de equilibrado incluyen diversas áreas, desde la elaboración de bicicletas hasta el seguimiento del medio ambiente. No interesa si se trata de enormes fabricaciones de fábrica o modestos locales caseros, los aparatos de ajuste son fundamentales para asegurar un operación productivo y sin riesgo de interrupciones.