Насловна Вести Западни Балкан: Стручњаци и представници невладиних организација позивају на укључивање нових река...

Западни Балкан: Стручњаци и представници невладиних организација позивају на укључивање нових река у Емералд мрежу

2152
1
Река Пчиња, аутор: Предраг Илић
Време читања: 2 минута

Земље Западног Балкана предложиле су 2011. године мали број подручја за укључивање у европску Емералд мрежу заштићених подручја. Ипак, многе реке у региону су и даље незаштићене – нови предлог усмерен је ка исправљању тог пропуста.

Група стручњака и невладиних организација из 11 земаља данас је објавила листу 88 приоритетних река за заштиту и позивају земље Западног Балкана које су потписнице Бернске конвенције за проширивање Емералд мреже у региону.

Емералд мрежу успоставио је Савет Европе 1989. године према Kонвенцији о очувању европске дивље флоре и фауне и природних станишта (Бернска конвенција), а чине је подручја од посебне важности за заштиту природе како би се очувале биљне и животињске врсте у њиховим природним стаништима.

Kао потписнице Бернске конвенције, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Србија започеле су укључивање у Емералд мрежу 2011. године када су предложиле мали број подручја за заштиту. Ипак, до данас ниједна од земаља није проширила тај списак – већина подручја нема никакву заштиту према националном законодавству, нико не управља подручјима нити је осигурано системско прикупљање података или неопходних ресурса. Због свега тога, већина река и рибљих врста још увек није заштићена.

Списак река који је објављен данас, резултат је „Emerald Green“ семинара који је организовала невладина организација CEE Bankwatch Network у децембру 2022. године. Учесници тог семинара прикупили су релевантне научне податке о појединим рибљим врстама и њиховим стаништима на основу којих је припремљен списак река које би требало укључити у Емералд мрежу.

Западни Балкан је глобално важно жариште биолошке разноврсности, посебно када је реч о слатководним врстама и стаништима. Планински ланци, реке, језера и обала представљају дом бројним угроженим врстама и важна су станишта за многобројне ендемске врсте које не живе нигде другде. Kада се упореде са остатком Европе, већина река у региону је у добром или изразито добром стању, а многе су идеални кандидати за заштиту, што је препознао и данас објављени списак.

Andrey Ralev, стручњак за биолошку разноврсност, CEE Bankwatch Network:

„Заштита река И добра имплементација Емералд мреже дуготрајан је процес који захтева сарадњу између влада, стручњака, невладиних организација и локалних заједница. Наш предлог, који се темељи на исцрпним научним подацима о рибљим врстама у региону, важан је допринос том процесу. Следећи корак је подршка владама у региону у припреми службених предлога за нова Емералд подручја.“

Наташа Миливојевић, председница Еколошког удружења Рзав:

„Окупљање стручних лица који су својим дугогодишњим радом показали да располажу изузетно вредним подацима о биолошком диверзитету у региону, показују да је семинар био сјајна идеја која ће свакако представљати механизам за охрабривање и подстицање доносиоца одлука за брже проглашење Емералд подручја и њихово одрживо управљање.“

Страхиња Мацић, правни стручњак, Организација за политичку екологију Полекол и иницијатива Право на воду:

„Србију карактерише велика генетичка, специјска, екосистемска и предеона разноврсност И као део Балкана представља један од шест центара европског биодиверзитета. Међутим ову природну разноврсност тек својим малим делом обухватају Емералд подручја, која су од велике важности за заштиту и очување дивљих биљних и животињских врста и њихових станишта. Нова Емералд подручја нису предложена од 2011. године, зато исходе семинара сматрамо драгоценим И добром основом за предлоге нових подручја, са посебним акцентом на речне сливове прекограничних водотокова.“

1 КОМЕНТАР

  1. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

ОДГОВОРИ

Молимо упишите коментар!
Молимо овде упишите име