„Активирај моћи дивље животиње” реплика је из анимираног филма „Пустоловине са браћом Крет” којег се неки од вас можда сећају. У питању су шармантна браћа која заједно са својим пријатељима путују летелицом – корњачом Тортугом – и помажу дивљим животињама, уз то програмирајући моћна одела са карактеристикама одређених живих бића. Мало људи зна да иза овог цртаћа стоје баш његови главни јунаци, два поменута брата – Крис и Мартин Крет.
Одувек су били привржени природи и ту љубав су употпунили адекватним знањем. Увек представљен у плавом, Мартин је завршио студије зоологије на Дјук универзитету у Северној Каролини. Три године млађи, Крис, кога можемо препознати по зеленој боји, дипломирао је на колеџу Карлетон у области биологије. Затим су се браћа прихватила камере и почела да истражују дивљину.
Уз чињеницу да крајем 80-тих година прошлог века није постојао садржај о природи намењен искључиво деци, природно им се родила идеја да такав садржај направе баш они. Ни најмање нису очекивали да ће њиховe прве игране емисије, „Kratts’ creatures” и „Zoboomafoo”, доживети огроман успех на телевизији, међу децом и родитељима.
Ипак, браћа су се вратила самосталном истраживању дивљине и редовном снимању, те су се фокусирали на прављење садржаја за „Националну географију” са филмом „Be the Creature” и окренули се озбиљнијим темама намењеним одраслима.
Међутим, како кажу, увек би се разочарали што не могу камером да ухвате све појаве у животињском свету. Тако су схватили да различита понашања животиња не морају приказивати уживо снимком, већ то лако могу учинити – анимацијом! Она им је омогућила да прикажу свету, а првенствено деци, све што знају о животињама, а не могу да ухвате објективом камере.
Убрзо, 2011. године појавиле су се „Пустоловине са браћом Крет” – њихов први анимирани садржај. У овом дечијем серијалу до сада су обухватили више од невероватних 390 животињских врста. Догађаји у њему су упечатљиви, са дозом хумора и напетости, што посебно узбуђује децу. Научни садржај прилагођен је узрасту од 6 до 8 година и заснива се на Националном стандарду образовања у области науке (NSES).
Оно због чега је овај цртани значајан је управо његова способност да у деци пробуди радозналост и самим тим умногоме помаже при развијању свести и љубави према природи. Овакав тип садржаја је темељ који у деци развија основне вештине сагледавања и истраживања света око себе.
Ова цртана серија посебно истиче повезаност са другим наукама, којој Мартин и Крис Крет теже како би приказали њихову међусобну повезаност у природи. Можемо приметити разноврсне примере у различитим епизодама, као што су: физички закони које слон примењује при увлачењу воде у своју сурлу, отровне жабе које за одбрану користе одређена хемијска једињења, као и најбржа птица на свету – сиви соко, који за постизање своје брзине од чак 300 километара на час користи гравитацију. Овим покушавају да обједине различите научне дисциплине поред зоологије и тако деци приближе науку.
Извор: wildkratts.com
Упркос слави коју су стекли, ова браћа тврде да нису заинтересовани за начин живота који таква популарност доноси, већ су привржени ширењу знања о важности заштите природе. Озбиљно се баве њеним очувањем, што се може приметити и у њиховом раду на стварању уточишта за заштиту станишта дивљих животиња.
Одржавајући наступе пред децом са мотивима и костимима из цртаног филма имају прилику да виде позитивне реакције не само њихових младих гледалаца, већ и родитеља.
„Након 25 година рада усмереног деци, мислим да сам најпоноснији на утицај који је он имао на децу која гледају наше серијале, као и на чињеницу да се она толико узбуде због животиња и природе да желе да и сама иду у пустоловине у слободно време” – наводи Крис. „Или на родитеље који говоре: Хвала на вашим цртаћима. Сада заправо идемо у авантуре као породица”.
Мислим да је након овако топлог коментара учинак ове сјајне браће јасан.
Извори: