Где силно ђубре, кесе и отпаци завршавају на крају? Где их одвозе камиони? Одговор је – депоније!
Депоније су постројења где се врши коначно одлагање и прерада тј. трансформација отпада његовим укопавањем у земљиште или одлагањем на површину.
Депоније могу бити за:
- опасан отпад (отпад који има бар једно од својстава које га чине опасним – експлозивност, запаљивост, склоност оксидацији…)
- неопасан отпад
- инертан отпад (отпад који није подложан било којим физичким, хемијским или биолошким променама; не раствара се, не сагорева или на други начин физички или хемијски реагује).
Како се гради?
Пре свега поставља се подлога и она се разликује у зависности од отпада који се одлаже. Подлога служи за спречавање продирања отпадних вода у тло и подземне воде. То су обично водонепропусне фолије. Затим иде заштитни слој (слој песка или земље) на који се ставља или уграђује систем цеви за сакупљање отпадних вода и изнад њега ако је потребно још један заштитни слој. На све то се одлаже отпад, који се годинама разграђује.
Где сместити депонију?
Депонија никако не сме бити у близини аеродрома (због разношења отпада), река (плавних подручја) и не сме се градити на трусним подручјима. Такође, мора бити удаљена од главних саобраћајница, али мора постојати пут или мрежа путева до ње. Она заузима доста простора и зато је потребна велика површина како би могла радити од 5 до 10 година. Ако депонију градимо где зиме дуго трају, потребно је имати помоћни простор за депоновање. И најважније је да не сме бити у близини насеља или индустријске зоне због буке, прашине, мириса и визуелног изгледа.
Сам избор локације депоније и њена градња није нимало лака. Постоје многи фактори који се морају испоштовати да би једна депонија била права депонија, а све то зависи од врсте отпада који се одлаже. То су године и месеци планирања и пројектовања.
Шта се после дешава?
Након испуњавања капацитета депоније, отпад се затрпава земљом и по потреби се ставља дренажни слој који служи за прикупљање гасова попут метана. Углавном се ради и ремедијација тог земљишта. Површина где је била депонија може служити за градњу аеродрома или камп насеља.
На депонијама се одвија и одвајање отпада за рециклажу. Наравно, било би ефикасније када би то сви радили на месту настанка отпада, односно у својим домовима. Градња и контрола депонија нису нимало лак посао и захтевају велика финансијска средства. С обзиром да се популација на планети Земљи повећава, тако се повећава и број, како уређених, тако и (на жалост) дивљих депонија. Зато – смањите настајање отпада рециклажом и поновном употребом. Не дозволимо да се наша планета претвори у једну велику депонију!
[…] čini mnogo lepšom, onda se izborite za svoju reku, ma i onu najmanju, već danas. Reka nije deponija ni kanalizacioni vod, reka je jedan od osnova života, ne samo naših nego svih živih bića na […]
super blog trebalo mi je za projekat iz biologje ovde se nalazi sve potrebno rezultat je odlican
Машо, хвала ти на коментару! Драго ми је да ти је текст помогао.
Настави да нас пратиш и читаш 🙂
Хвала Машо! 🙂