Организације упозоравају да се под изговором развоја филмске индустрије планира изградња хиљаде квадрата стамбеног и комерцијалног простора
Организације цивилног друштва и појединци који се баве урбанизмом, културом и заштитом природе и животне средине, доставили су данас Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове Града Београда више од 7 хиљада примедби на спорни Елаборат за план детаљне регулације комплекса „Авала филма” на Кошутњаку.
Упркос покушајима представника градске власти и компаније „Avala studios” да изградњу комплекса представе као улагање у развој филмске индустрије, анализом документације из Елабората може се закључити да су њихове намере да комплекс „Авала филма“ на Кошутњаку претворе у стамбено-пословни простор, уз пустошење великог потеза Кошутњачке шуме за нове спортске центре и интензивну изградњу.
Наиме, подаци из плана указују на изградњу скоро 420.000 m2 новог стамбеног простора и 150.000 m2 комерцијалног простора. Шуме и јавне зелене површине нестају под овим изменама, и са постојећих 34,7 хектара се своде на десет пута мању површину од само 3,4 хектара.
Реализација плана нанела би штету јавном добру и допринела нарушавању животне средине у граду у ком је ваздух оцењен као прекомерно загађен, са растућим просечним температурама и све чешћим бујичним поплавама, а зелене површине чине свега 18,5% укупне територије града, што је и даље испод европског просека.
Овај план у супротности је и са Програмом заштите животне средине града Београда, у ком се између осталог наводи да основни концепт уређења простора Београда обухвата његов развој у складу са природом. Сеча преко 25 хектара Кошутњачке шуме никако се не може сматрати развојем града у складу са природом, већ као неразуман и крајње ризичан поступак.
Стручњаци и организације цивилног друштва захтевају да се одмах обустави израда плана детаљне регулације комплекса „Авала филма” на предложеним основама и да се приступи измени основног концепта тако што ће се поштовати процедуре, закони и планови вишег реда, обезбедити очување шума и зелених површина, без промене намене земљишта јер за то не постоји основ, те да се инвеститору остави могућност коришћења и инвестирања у непокретности у његовом власништву, без промене власничке структуре над земљиштем.
Списак организација и појединаца који су подржали поднете примедбе:
- Београдска отворена школа
- Центар за културну деконтаминацију
- Европа Ностра Србија
- Министарство простора
- Не давимо Београд
- Организација за политичку екологију Полекол
- Пешаци нису маратонци
- РЕРИ – Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину
- WWF – Светска организација за природу
- Ксенија Радовановић
- ЗаНашКеј
- Славица Чепић – пејзажни архитетка/истраживач на Шумарском факултету
- Ксенија Петовар – редовна професорка Архитектонског и Географског факултета Универзитета у Београду
- Хелсиншки одбор за људска права у Србији
- Алхем
- Центар за унапређење животне средине
- Друштво за заштиту и проучавање птица Србије
- Инжењери заштите животне средине
- Један степен Србија
- Млади истраживачи Србије
- Дете заштитник планете
- Trash Hero Београд и Trash Hero Србија
- Екогенеза
- Одбранимо шуме Фрушке горе
- Одбранимо реке Старе планине
- Мини еко зона
- Европска географска асоцијација студената и младих географа
- Зелена омладина Србије
- Лице улице
- Центар за политике еманципације
- Заједничко
- Удружење за заштиту шума, Нови Сад
- УГ Котеж
- Сачувајмо зелену Звездару
- УГ Добри људи
- CAN – Climate Action Network
- Удружење пејзажних архитеката Србије
- Друштво конзерватора Србије
- Фондација „Јелена Шантић”