Прва велика конференција о соларној енергији у Србији одржана је у среду, 14. априла 2021. године у Београду. Конференцији је присуствовао велики број говорника, међу којима су били стручњаци из области енергетике, привреде, и инвеститори.
Догађај је отворила Бранислава Јовичић, оснивач и уредник портала „Balkan Green Energy News”, а потом се обратила потпредседница Владе Републике Србије и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић.
На самом почетку, говорници су истакли важност новог Закона о обновљивим изворима енергије и изградњи соларних електрана у Србији и подсетили да наша земља има велику подршку домаћих и страних инвеститора. Према речима говорника, процес доношења закона је био инклузиван и транспарентан, а грађани ће постати „прозјумери”, што значи да ће моћи сами да постављају соларне системе и испоручују вишак енергије у мрежу.
Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић је изјавила да ће соларне електране са хидроелектранама бити главни покретач енергетске транзиције и декарбонизације у Србији, с циљем да се удео обновљивих извора у производњи електричне енергије до 2040. године подигне на 40 одсто. Такође је изјавила да ће нови прописи вероватно бити спремни за неколико месеци и да домаћој енергетици предстоји инвестициони циклус током кога ће у обновљиве изворе енергије бити уложено 12 милијарди евра.
„Овај закон представља бум у Србији и треба да донесемо подзаконска акта најбрже могуће.” – Михајловић
Директор Секретеријата Енергетске заједнице Јанез Копач навео је да је цео развијени свет окренут зеленој енергији и да је нагли раст омогућен падом цена технологије.
Према подацима Међународне агенције за обновљиву енергију, потенцијал солара у нашој земљи је скоро 3,6 гигавата, у поређењу са само 11 мегавата капацитета инсталираних до сада, истакао је Копач.
У уводном делу конференције обратила се и регионална директорка за Западни Балкан у Европској банци за обнову и развој Жужана Харгитаи. Она је истакла да ће у наредне три године да се деси транзиција економије, као и да је Банка спремна да подржи Србију у новим пројектима. У плану је инвестирање у фотонапонска постројења и соларне термалне системе за даљинско грејање, укључујући сектор домаћинстава.
Србија добија нове соларне електране снаге 400 мегавати, прве аукције до краја године
У два панела који су уследили, говорило се о новим законским регулативама, подзаконским актима и томе како ће функционисати први тендери за извођаче радова.
Државна секретарка у Министарству рударства и енергетике Јованка Атанацковић објаснила је да је закон прошао све обавезне фазе у смислу истраживања и организовања јавних расправа, и да је држави у интересу да се прве аукције одрже до краја године.
Када је реч о структури тендера и његовом функционисању, важно је напоменути да је први корак направљен, да су се десиле велике промене у енергетици али и да суштина нису подстицаји, већ тржиште.
„Када је реч о квотама за аукције, за ту одлуку ће бити важно то што би Србија до 2050. године требало да замени термоелектране на угаљ снаге 4,4 гигавати, а за то је потребно 8-10 гигавати из обновљивих извора”, рекла је Атанацковић.
„Доношење Закона о обновљивим изворима енергије је неопходан корак у наставку либерализације тржишта електричне енергије и развоја енергетског сектора”, изјавио је директор дирекције за тржиште у јавном предузећу Електромреже Србије Марко Јанковић.
Више пута је истакнут значај подзаконских аката за нове енергетске законе.
„Закони су машина за промене, али подзаконски акти су оно што ће је покренути и зато морамо да обратимо пажњу на њих”, навео је Francesko Corbo, регионални директор за енергетику за Западни Балкан и Хрватску у Европској банци за обнову и развој (EBRD).
Према речима Дејана Стојчевског, техничког директора берзе електричне енергије SEEPEX, организовано тржиште је кључ за интеграцију обновљивих извора енергије, и Србија већ сада нуди могућност произвођачима обновљивих извора да продају енергију на тржишту.
„Све ће бити лакше када се уведе ликвидно унутардневно тржиште за шта су створени услови изменама Закона о енергетици и Законом о обновљивим изворима енергије”, навео је Франческо.
Такође је најавио да ће SEEPEX направити унутардневно тржиште за 6-12 месеци.
„Тржиште је суштина нових закона, јер је циљ ка којем идемо укидање субвенција и излазак свих произвођача на тржиште”, изјавила је Маја Турковић, директорка компаније CWP Global.
Остаје нам да видимо шта ће донети нови Закон о обновљивим изворима енергије и којом брзином ће се одвијати. Оно што је важно да знамо је то да инвеститора има све више, да се ради на пројектима, и да се прича о томе.